1. Wybór strony, czyli gdzie warto założyć bloga?
Blogspot vs Wordpress
2. Adres
Po wybraniu strony, gdzie chcesz założyć bloga, powinieneś koniecznie pomyśleć nad adresem. Moim zdaniem najlepiej, aby był to jeden wyraz lub max. 3 słowa.
Jeżeli twój blog ma zbyt długi adres, np. http://kocham-moje-zycie-przyjaciol-rodzine246533128.blogspot.com/ możesz być pewna/y, że ludzie będą mieć ogromne problemy z jego zapamiętaniem. Jak więc wybrać adres bloga? Rusz wyobraźnią! Użyj swojej ksywki (
http://ankyls.blogspot.com/), imienia (
http://pamietnik-jessiki.blogspot.com/), tego czym się interesujesz (
http://revvrysuje.blogspot.com/), a także kombinuj, zapożyczając z innych języków! (moviestarplanet - z ang. światowa gwiazda filmowa). Warto przykładać uwagę do wszystkich szczegółów, gdyż każdy składnik w przyszłości może decydować czy twój blog da radę się wybić.
3. Nazwa
Nazwą bloga może być wszystko: imię, zdanie, cytat! Tutaj pole manewru jest znacznie większe - możemy używać również polskich znaków, tj. ń, ć, ź, oraz symboli. Wybierając nazwę powinniśmy kierować się tematyką i tym, o czym będziemy pisać posty, np. "Życie Olgi", "Rysowanie i malowanie".
4. Posty
Ponieważ jest to rzecz, o którą najbardziej trzeba dbać, prowadząc bloga, poświęcony temu tematowi jest osobny post:
Jak napisać dobry post? Zapraszam wszystkich do przeczytania.
W skrócie: Ciekawe pomysły i inspiracje to dwaj najlepsi przyjaciele każdego blogera. Posty powinny być pisane z przyjemnością, ogromnym zaangażowaniem i pasją. Ważna jest także systematyczność, aby inni zauważyli, że twój blog cały czas jest aktywny i się rozwija. Na nowo powstałym blogu, notki dodawaj jak najczęściej, a z czasem kiedy zyskasz stałych czytelników, rób to od 4-5 razy miesięcznie, a jeśli kochasz blogować i masz ogromne zdolności do pisania - rób to jeszcze częściej. Post ulepszaj gadżetami, filmami, obrazami, itd., aby był jeszcze bardziej atrakcyjny. Pamiętaj o poprawności stylistycznej, ortograficznej i interpunkcyjnej.
5. Właściciel i współtwórcy
Prawdziwym sukces w Internecie nie odnosi byle kto. Osoby, które zwykle go odnoszą są niezwykle kreatywne oraz czerpią ogromną przyjemność z tego, co robią. Myślę, że prawdziwy bloger powinien być również w pewnym stopniu sumienny i odpowiedzialny. Zalecam właścicielom, którzy troszczą się o statystykę swoich blogów, aby z raz lub dwa razy w miesiącu (najlepiej w środku i na końcu), wyliczali dla samych siebie średnią ilość wyświetleń. Ważne jest także sprawdzanie komentarzy - polecam jeśli mają one formę pytań, by na nie odpowiadać. Właściciel pokazuje przez to, że dba o swoich czytelników i tym sposobem zdobywa ich zaufanie.
Nie dajesz sobie samemu razy z blogiem lub prowadząc bloga czujesz się samotnie? Rozwiązaniem, które mogę ci polecić są
współtwórcy. Jednakże, kiedy szukamy kogokolwiek, nie powinniśmy kierować sympatią, a raczej doświadczeniem i umiejętnościami danej osoby. Uważam że, warto zwrócić uwagę na: sposób pisania notek, podstawową znajomość html, zdolności graficzne, zainteresowania, itp. Jeśli blog ma więcej niż jednego współtwórcę (np. 5) każdego należy traktować tak samo!
6. Blog w sieci
Konta na innych serwisach w sieci, które są połączone z blogiem, to nie tylko bycie bliżej czytelników, ale również świetna reklama. Często strony takie jak:
facebook.com czy
twitter.com pomagają rozsławiać i wybijać się blogom oraz umożliwiają zwykle lepszy kontakt z właścicielem. Dzięki linkom i innym odnośnikom, pomagają też w bezpośrednim przejściu na blog.
Nasz blog w sieci:
Moje konta w sieci:
- Google - dodaj mnie do kręgów w Google
- Youtube - subskrybuj mój kanał na youtube.com
Sami widzicie - tyle różnych stron, aby rozsławić blog. A ty, z której korzystasz?
Uwaga! Prowadzenie innych stron w sieci to duże wyzwanie.Wymaga ono cierpliwości i czasu, a często okazuje się syzyfową pracą.
7. Wygląd
Jeżeli dopiero co założyłeś/aś bloga nie musisz od razu być mistrzem w edycji kodu html. Na początku wystarczy dobry gust, parę przydatnych dodatków (punkt niżej) oraz chęci do rozwijania umiejętności. Tworząc bloga na witrynie
blogger.com (blogspot), masz do dyspozycji bardzo łatwy i wygodny w obsłudze
"Projektant szablonów bloggera". Z całą pewnością to ci na razie wystarczy. Kiedy z czasem poznasz strony z dodatkami ściśle związanymi z kodem html, równocześnie zdobędziesz bardzo przydatną wiedzę o edytowaniu szablonów. Gotowe szablony na bloga można również pobierać z Internetu. (Przydatna może okazać się ta instrukcja:
Jak pobrać i wstawić na bloga szablon z Internetu?). Korzystając także z innych, naszych równie ciekawych i pomocnych instrukcji już dziś możesz sprawić, że twój blog będzie zapierać wdech w piersiach.
8. Gadżety
Blog - rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego.
- Archiwum - pomaga na chronologiczne uporządkowanie postów na blogu, przeważnie od najstarszych do najnowszych.
- Etykiety - inaczej tagi/kategorie, ułatwiają znalezienie posta poprzez "słowo klucz", pomagają uporządkować treści na stronie.
- Statystyka/Łączna ilość wyświetleń - zbiór danych, analiz. W przypadku nowo-powstałych stron gadżet zbędny. Pokazuje prestiż i często też popularność bloga.
- Tłumacz/Translator - pozwala na tłumaczenie treści bloga na inne języki. Daje możliwość zdobycia czytelników na całym świecie.
- Ikony społecznościowe - koniecznie przeczytaj tę notkę KLIK! Gadżet ten nie występuje wśród gadżetów bloggera.
- Obserwatorzy - lista stałych czytelników bloga.
- Sondy/ankiety - używane głównie w celu poznania opinii czytelników.
- Inne: gry, puzzle, cyber zwierzaki, itp.
9. Początki na blogu
Początki na blogu są bardzo trudne. Obecnie istnieje wiele blogów i stron o różnorodnej tematyce, co powoduje, że przebicie się jest kwestią talentu, szczęścia oraz zdolności. To kwestia chwili: znajdź się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Nie rezygnuj z bloga nawet jeśli będziesz miał bardzo mało wyświetleń lub jedynymi czytelnikami będziesz ty i osoby, którym powiesz o blogu. Uważam, że warto włożyć trochę wysiłku i starań, bo przecież każdy zaczyna swoją drogę od zera. Pamiętaj! Bądź miłym wobec innych, odpowiadaj w miarę swoich możliwości na komentarze, nie klnij lecz wyrażaj się prawidłowo.
10. Blog po zdobyciu czytelników
Masz już rzeszę czytelników? Twój blog jest znany i ludzie czytają go z przyjemnością? Gratuluje! Nie spoczywaj na laurach. Staraj się, aby twój blog dalej pozyskiwał więcej fanów oraz dawaj przykład tym, którzy dopiero zaczynają, aby uwierzyli, że naprawdę ciężką pracą, można osiągnąć wszystko. Dziękuję :)