Dla większość internautów niniejszy post może być nie ciekawy, a wręcz nudny! Myślę jednak, że przed założeniem własnego bloga lub strony każdy powinien przeczytać tego typu poradnik. Zaczynamy...

1. Wybór tematu + pomysł
Hej! Najważniejszą rzeczą - wręcz świętością na blogach są posty. Jeśli myślisz, że ładny wygląd i super gadżety załatwią wszystko to grubo się mylisz. Pisząc bloga, cały czas powinieneś szukać nowych, coraz ciekawszych pomysłów i inspiracji. Twoje życie jest tak szalone i zakręcone, że często dobre pomysły przychodzą nagle i po chwili o nich zapominasz? Koniecznie załóż sobie kalendarz lub notatnik, a na pewno pomoże ci to w zorganizowaniu samego siebie :)
Pisz o tym, co cię interesuje. Nie przymuszaj się na siłę do czegoś co nie sprawia ci przyjemności, tylko po to, aby się popisać. Najprościej -
pisz bloga z sercem.

Nie kopiuj pomysłów od innych. Nie powtarzaj 10 razy tego samego, co można przecież znaleźć na innych blogach. Bądź oryginalny, bądź kreatywny! Zaskakuj czytelników i samego siebie.
Ważne, aby post nie był pisany
"na szybko" ani na zawołanie innych. Jeśli jesteś chory, źle się czujesz - nie bierz się za blogowanie. Nie warto. Nie rób tego również w nocy, po całym dniu, kiedy jesteś już zmęczony. Moim zdaniem najlepszą porą na pisanie postów jest rano, południe lub popołudnie. W wakacje jednak jestem pewna, że wiele osób spędza aktywnie czas, więc zostają wczesne godziny, a właśnie wtedy człowiek myśli najlepiej.

Jednak jeśli chodzi o miejsce to polecam pracować przy świetle dziennym. Oczy wówczas nie bolą i mniej się męczą. Uwaga! Najlepiej zarówno w przypadku komputera stacjonarnego czy laptopa, ustawić go na stole lub biurku, dosunąć sobie najlepsze krzesełko i wygodnie pisać, nie narażając również kręgosłupa na uszkodzenie. W zależności od tego, jak długa jest notka czas jej tworzenia może być różny. (Przyznam, że robiąc wpis raz na jakiś czas, zwykle trwa to od 2-3 godzin.)
3. Systematyczność i częstotliwość
Jeżeli dopiero co założyłeś bloga, pisz na nim jak najczęściej (3-4 razy w tygodniu). Staraj się, aby inni zauważyli, że twoja stronka jest wciąż aktywna. Z czasem, kiedy zyskasz stałych czytelników, możesz zredukować ilość pisanych notek do 2-3 tygodniowo, a potem do 4-5 miesięcznie. Wszystko zależy oczywiście od twojego pisarskiego zapędu do pracy. Wiem z własnego doświadczenia, że z czasem ludzie potrafią popaść w monotonię. Twój post nie powinien być pisany
"bo muszę". Czerp przyjemność z tego co robisz!
4. Dopieść post!
Absurdalny tytuł do punktu czwartego lecz zapewniam, że bardzo przydatny. Otóż, większość ludzi należy do grupy wzrokowców, a wiąże się z tym zapamiętywanie poprzez obraz. Dlatego też, warto w tej sytuacji ulepszać swoje posty poprzez dodawanie (ładnych i wyjątkowych) zdjęć i innych kolorowych plików. Ponadto możemy umieszczać także gadżety, tj. sondy/ankiety, gry, filmy z
youtube.com i wiele innych. Zachęcam także każdego do dodawania odnośników, prowadzących do innych, ciekawych stron:
Moja metoda na post to dzielenie go na parę podpunktów lub części (post, który jest kontynuacją innego postu). Wówczas wszystko jest bardziej przejrzyste i zamiast szukać tego, co nas interesuje po każdym słowie, od razu widzimy wyróżniony fragment tekstu, np.
"1. Wybór tematu + pomysł".
5. STYL, ORTOGRAFIA I INTERPUNKCJA w pisaniu postów

- STYL - W zależności od tego kim są odbiorcy twojego bloga, twój styl pisania i język może być tak różny. Odwiedzają cię nastolatkowie? Nie posługuj się wówczas wyszukanymi w słowniku wyrazami, gdyż określona grupa ludzi posługuje się swoim slangiem.
Nie używaj także gwary.
Ponieważ niniejszy blog jest o grafice komputerowej w oparciu o grę moviestarplanet, staramy się tu posługiwać słownictwem, zrozumiałym dla każdego. Skończyłeś pisać post? Koniecznie przeczytaj go na głos lub poproś o to kogoś innego!
- ORTOGRAFIA - "oliwia mie wkóża i jest głópio mondra" - Co myślicie? Fatalnie! A nawet ciężko to przeczytać. Niestety, ale taka jest konsekwencja, gdy dziesięciolatka pisze post i nie poprosi nikogo o jego sprawdzenie. Jeśli nie wiesz jak napisać wyraz poprawnie to masz trzy wyjścia: szukasz poprawnej pisowni w słowniku (wersja dla ambitnych); piszesz post w przeglądarce (np. google chrome), która zaznacza błędy ortograficzne; lub zastępujesz wyraz innym, który wiesz jak napisać (dla leniuchów).
- INTERPUNKCJA - Tutaj sytuacja jest nieco cięższa. Nie każdy ma w domu słownik interpunkcyjny, a nawet jeśli posiada, to często nie potrafi z niego korzystać. Ludzie nie wiedzą, czym są zdania składowe, spójniki współrzędności, itd. To samo jest z zdaniami podrzędnymi, wielu po prostu nie pamięta ze szkoły ich konstrukcji. Przeważnie kierujemy się przeczuciem lub utrwalonymi przyzwyczajeniami. Warto w tym miejscu powtórzyć sobie chociaż spójniki i podstawowe zasady interpunkcji.
Wyróżnia się 15 spójników zobowiązujących do postawienia przecinka:
aby;
ale;
bo;
bowiem;
chociaż;
choć;
gdyż;
jednak;
jeśli;
jeżeli;
lecz;
natomiast;
ponieważ;
żeby;
toteż
Mam nadzieję, że post okazał się bardzo przydatny. Po trzech latach blogowania wreszcie udało mi się stworzyć własny poradnik. Pozdrawiam -